مجری طرح گندم با بیان اینکه در حال حاضر ۸ میلیون و۶۵۰ هزار تن گندم خریداری شده از سال گذشته در سیلوها موجود است، گفت: امسال هم نیازی به واردات گندم به کشور نداریم.
کد خبر: ۴۵۸۲۲۴
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵ 12 July 2017
اسماعیل اسفندیاری پور عصر امروز در نشست خبری اظهار داشت: امسال از آغاز فصل برداشت گندم تاکنون 6 میلیون تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان کشور، به صورت تضمینی خریداری شده است.

وی افزود: امسال هم نیازی بر واردات گندم به کشور نداریم  و در حال حاضر 8 میلیون و 650 هزار تن گندم خریداری شده از سال گذشته در سیلوهای کشور ذخیره است و با برنامه ریزی های دولت از واردات گندم بی‌نیاز است.

مجری طرح گندم گفت: سال 91 میزان  67 درصد نیازگندم کشور در داخل تامین می‌شد که این رقم در سالهای 92 به 68درصد، 93 به 76درصد، 94 به 84 درصد و در سال گذشته این رقم به 105 درصد رسید.

اسفندیاری پور افزود: در ایران تاکید ما برکشت پاییزه است زیرا بخش عمده طول رشد این محصولات از آب باران است و سالانه رقم قابل توجهی یارانه برای بذور گندم، جو،کلزا می‌دهیم‌.

وی با بیان اینکه در استان خراسان جنوبی سال گذشته یک میلیارد و 825 میلیون تومان یارانه گندم جو پرداخت شده است، اظهار داشت:در سال  گذشته 11 میلیون و 520 هزار تن گندم در کشور خریداری شده است.

مجری طرح گندم گفت: حدود 80 دستگاه تراکتور با تسهیلات 5 هزار میلیارد تومانی وارد مزارع کشور شده است و امسال 472 هزار تن بذر اصلاح شده یارانه دار برای کشت گندم در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

اسفندیاری پور افزود: طرح گندم به گونه‌ای دیده شده است که نیاز داخل باشد و کمتر به موضوع صادرات این محصول در حال حاضر توجه شده است.
منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: