رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه سال گذشته بالغ بر ۶۸۰ میلیون دلار خروجی کالا از مرز استان انجام شده است گفت: همچنین بالغ بر ۴۰ میلیون دلار تنها صادرات تولیدات خراسان جنوبی بوده است.
کد خبر: ۴۵۲۲۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳ 03 July 2017
داوود شهرکی در گفت‌وگو با خبرنگار در بیرجند، اظهار داشت: خراسان جنوبی در حوزه تجارت حدود 400 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان که نیازمندترین کشور در بحث واردات است دارد.

وی با بیان اینکه این امر یک ظرفیت خوبی برای خراسان جنوبی و کشور است افزود: فعالیت خوبی در حوزه مرز در حال انجام است و مبادلات استان خراسان جنوبی با افغانستان زیاد است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: سال گذشته بالغ بر 680 میلیون دلار خروجی کالا از مرز خراسان جنوبی را داشتیم و بالغ بر 40 میلیون دلار تنها صادرات تولیدات استان بوده است که این امر در حال افزایش است.

شهرکی تصریح کرد: این امر نشان می‌دهد استان خراسان جنوبی ظرفیت خوبی دارد تا بتوانیم ارتباط خود را با کشورهای هدف صادراتی مخصوصاً افغانستان به خوبی گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی در مسیر ترانزیت کالا از دریای عمان و چابهار به سمت آسیای میانه است خاطرنشان کرد: امید است با تکمیل زیرساخت‌هایی مانند راه آهن، جاده‌های دوبانده و ترانزیت این ظرفیت را به خوبی رشد دهیم و بتوانیم ظرفیت‌های تجاری را به خوبی گسترش دهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی یادآور شد: در حوزه صنعت شاید در مقایسه با معدن و تجارت شرایط نسبتاً کمتری داشته باشیم اما ظرفیت‌های صنعتی خوبی در استان شکل گرفته است.

شهرکی با اشاره به اینکه زنجیره تولید منیزیت را در استان از معدن تا فرآوری و تولید محصول نهایی داریم اظهار داشت: در حوزه فولاد و سنگ آهن همچنان این زنجیره را از کک، واحد کنسانتره ، کارخانه احیای مستقیم و فولاد و کارخانه چدن داریم.

وی افزود: امید است با تکمیل برخی از این طرح‌ها که بخشی امسال و بخشی در سال آینده تکمیل می‌شود زنجیره فولاد خوبی در استان شکل گیرد و در این راستا می‌توانیم بخشی از مواد معدنی استخراجی در استان‌های دیگر را در استان فرآوری کنیم و نیازهای داخل و خارج کشور را به خوبی تأمین کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در حوزه خاک‌های صنعتی ظرفیت فرآوری خوبی ایجاد شده است و در حال توسعه آن هستیم این موارد در واقع آن ویژگی‌های خاص استان است که در حوزه صنعت به خوبی شکل گرفته است.

شهرکی با بیان اینکه اقدامات خوبی در بحث فرآوری زغال سنگ در حال انجام است بیان کرد: در این راستا ظرفیت‌های مازاد بر استخراج ایجاد کردیم و به دنبال توسعه استخراج هستیم تا بتوانیم ظرفیت استخراج زغال را به حدی برسانیم که صادرکننده زغال باشیم و بتوانیم یک کشور صادرکننده زغال و شناخته شده در صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر در دنیا باشیم.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: